اتصالات جوشی

اتصالات جوشی از انواع اتصالاتی می باشند که از لوله های درزدار و مانیسمان در کارخانه ها تولید و به بازار عرضه می شوند. این اتصالات در بازار به نام اتصالات جوشی فلزی و اتصالات فولادی نیز شناخته می شوند.

این اتصالات را بنا به کاربردشان می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود از قبیل: سه راهی، کپ، سردنده، تبدیل و… .

انواع اتصالات جوشی گاز

انواع اتصالات جوشی گاز بنا بر مایعات و سیالاتی که در آن جریان می یابند کاربرد های متفاوتی دارند؛ که به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  • اتصالات جوشی درزدار
  • اتصالات جوشی مانیسمان یا بدون درز

اتصالات جوشی گاز که از مهم ترین بخش های اتصالات لوله محسوب می شود به قدری پراهمیت است که مهندسان از این اتصالات در صنعت سیالات گازی و نفتی در پالایشگاه های پتروشیمی به کار می برند. در بخش مهندسی از این اتصالات به نام های اتصالات فولادی گاز یا کربن استیل یاد می کنند.

در صنعت ساختمان ، پروژه های آب و فاضلاب، پروژه های آبرسانی کشاورزی و به خصوص پالایشگاه ها در بخش شبکه های انتقال سیالات و میعانات گاز و نفت برای تغییر جهت در مسیر لوله ها از این اتصالات به کاری می برند.

این نکته حائز اهمیت است که هر چه فشار برای انتقال سیالات بیشتر باشد باید از لوله ها و اتصالاتی که دارای ضخامت بیشتری هستند استفاده نمود. به عبارت دیگر، بین فشار میعانات و میزان ضخامت لوله و اتصالات ارتباط مستقیمی وجود دارد.

اتصالات جوشی درزدار

اتصالات جوشی درزدار از انواع اتصالات فلزی است که به خاطر نحوه ی تولید آن به آن، اتصالات جوشی درزدار می گویند. نحوه تولید اتصالات درزدار از این قرار است که ورق فولادی و فلزی به اندازه های مورد نیاز برش می خورد و دولبه ی ورق همانند دایره خم می شوند و به شکل لوله در می آید و دو طرف ورق که به یکدیگر رسیدند را جوش می دهند. به این دلیل به آن جوش درز یا اتصالات جوشی درزدار می گویند.

در واقع اتصالات جوشی درزدار جزو یکی از دسته بندی های اتصالات است که به دلیل وجود ناحیه ی جوش به آن اتصالات درزدار می گویند که تفاوتش را با اتصالات مانیسمان تعیین می کند.

اتصالات جوشی درزدار گازی

اتصالات درزدار گازی یا همان درز جوش است که گاهی از آن به عنوان اتصالات فولادی یا فلزی نیز یاد می کنند.

اتصالات جوشی درزدار که از ورق های فولادی تهیه می شوند در رده های مختلف ازجمله رده 20 یا استاندارد، رده 40 و رده 80 تولید و به بازار عرضه می شوند.

این اتصالات برای لوله کشی گاز و سیالات به صورت رو کار مورد استفاده قرار میگیرند. یکی دیگر از کاربرد های این محصولات برای اتصالات ساختمان های رو کار و پروژه های کشاورزی می باشد.

اتصالات درزدار صادراتی

اتصالات درزدار صادراتی نیز به همان روش اتصالات جوشی درزدار که در بالا شرح دادیم تولید می گردد. منتها اتصالات صادراتی بنا به درخواست و استاندارد های کشور مقصد با آلیاژ سفارشی کشور مقصد به صورت عمده ثبت سفارش شده، سپس تولید، بسته بندی و توزیع می گردد.

اتصالات جوشی مانیسمان

اتصالات جوشی مانیسمان، از لوله های مانیسمان، از شمش فولاد می باشد که روش تولید این نوع از لوله ها به صورت نورد است. روش تولید آن بدین صورت است که از میلگردها با متریال های مختلف که برای مصارف ساختمانی از آلیاژ A106 استفاده می گردد. میلگردها را به اندازه های مختلفی برای سایزهای گوناگون برش داده، سپس میلگرد ها را تحت حرارات نسبتا شدیدی حدود 950 درجه سانتی گراد قرارداده سپس درون دستگاه حدیده قرار گرفته و تحت فشار بالا قرارداده و نورد میگردد.

سپس لوله هایی که نورد شده به روش سرد یا گرم در دستگاه دیگر کشش می دهند و به اندازه های مختلف که معمولا 6 الی 12 متری برش می دهند آن را آنیل کرده (آنیل = ساختار مولکولی یکنواخت شده) و برای تست های مختلف مثل تست هیدرواستاتیک و… قرار داده؛ چنانچه لوله های مانیسمان هیچ گونه ایرادی نداشه باشند و همه تست ها مورد تایید بود مورد مصرف اتصالات جوشی مانیسمان یا اتصالات بدون درز قرار می گیرد.

اتصالات جوشی مانیسمان اغلب برای پروژه هایی که فشار سیالات در لوله و اتصالات بیشتر است کاربرد دارد. هرچه ضخامت لوله های مانیسمان بیشتر باشد یعنی فشار بیشتری را تحمل میکند.

اتصالات جوشی فشار قوی یا همان اتصالات مانیسمان با استفاده از تکنولوژی و اعمال فشار و گرمای زیاد مستقیما به شکل های زانویی، تبدیل، سه راهی و… در رده های 20، 40 و 80 تولید می شوند.

قیمت اتصالات جوشی

قیمت اتصالات جوشی بنا بر قیمت فولاد و دلار تعیین می گردد بنابراین برای آگاهی قیمت اتصالات جوشی می توانید با دفتر فروش نیکا صنعت از طریق تلفن تماس بگیرید یا به صفحه ی لیست قیمت اتصالات جوشی مراجعه نمایید.

اتصالات جوشی نیکا صنعت

اتصالات جوشی نیکا صنعت یکی از با کیفیت ترین و با سابقه ترین تولید کنندگان می باشد. گروه تولیدی نیکا صنعت دارای نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد است. تولید اتصالات فولادی جوشی نیکا صنعت توسط دقیق ترین دستگاه ها و خبره ترین مهندسان کنترل کیفیت مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.