اتصالات گازی

اتصالات گاز از انواع اتصالاتی می باشند که از لوله های درزدار و مانیسمان در کارخانه ها تولید و به بازار عرضه می شوند. این اتصالات در بازار به نام اتصالات جوشی فلزی و اتصالات فولادی نیز شناخته می شوند.

این اتصالات را بنا به کاربردشان می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود از قبیل: زانویی، سه‌راهی، کپ، سردنده، تبدیل و… .

انواع اتصالات جوشی گاز

انواع اتصالات جوشی گاز بنا بر مایعات و سیالاتی که در آن جریان می یابند کاربرد های متفاوتی دارند؛ که به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  • اتصالات درزدار
  • اتصالات مانیسمان یا بدون درز

اتصالات جوشی گاز که از مهم ترین بخش های اتصالات لوله محسوب می شود به قدری پراهمیت است که مهندسان از این اتصالات در صنعت سیالات گازی و نفتی در پالایشگاه های پتروشیمی به کار می برند. در بخش مهندسی از این اتصالات به نام های اتصالات فولادی گاز یا کربن استیل یاد می کنند.

در صنعت ساختمان، پروژه های آب و فاضلاب، پروژه های آبرسانی کشاورزی و به خصوص پالایشگاه ها در بخش شبکه های انتقال سیالات و میعانات گاز و نفت برای تغییر جهت در مسیر لوله ها از این اتصالات به کار می برند.

این نکته حائز اهمیت است که هر چه فشار برای انتقال سیالات بیشتر باشد باید از لوله ها و اتصالاتی که دارای ضخامت بیشتری هستند استفاده نمود. به عبارت دیگر، بین فشار میعانات و میزان ضخامت لوله و اتصالات ارتباط مستقیمی وجود دارد.

 

اتصالات جوشی نیکا صنعت

اتصالات گازی درزدار

اتصالات فولادی درزدار از انواع اتصالات فلزی است که به خاطر نحوه ی تولید آن به آن، اتصالات گازی درزدار می گویند. نحوه تولید اتصالات درزدار از این قرار است که ابتدا ورق فولادی و فلزی به اندازه های مورد نیاز برش می خورد و دولبه ی ورق همانند دایره خم می شوند و به شکل لوله در می آید و دو طرف ورق در نقطه اتصال به یکدیگر جوش داده می‌شوند. به این دلیل به آن اتصالات درز جوش یا اتصالات جوشی درزدار می گویند.

در واقع اتصالات گازی درزدار جزو یکی از دسته بندی های اتصالات است که به دلیل وجود ناحیه ی جوش به آن اتصالات درزدار می گویند که تفاوتش را با اتصالات مانیسمان تعیین می کند.

اتصالات جوشی درزدار گازی چیست؟

اتصالات درزدار گازی یا همان درز جوش است که گاهی از آن به عنوان اتصالات فولادی یا فلزی نیز یاد می کنند.

این اتصالات که از ورق های فولادی تهیه می شوند در رده های مختلف ازجمله رده 20 یا استاندارد، رده 40 و رده 80 تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

این اتصالات برای لوله کشی گاز و سیالات عمدتا به صورت رو کار مورد استفاده قرار میگیرند. یکی دیگر از کاربرد های این محصولات برای اتصالات ساختمان رو کار و پروژه های کشاورزی می باشد.

اتصالات درزدار صادراتی

اتصالات درزدار صادراتی نیز به همان روش اتصالات گازی درزدار که در بالا شرح دادیم تولید می گردد. منتها اتصالات صادراتی بنا به درخواست و استاندارد های کشور مقصد با آلیاژ سفارشی کشور مقصد به صورت عمده ثبت سفارش شده، سپس تولید، بسته بندی و توزیع می گردد.

اتصالات گازی مانیسمان

اتصالات گازی مانیسمان، از لوله های مانیسمان، از شمش فولاد می باشد که روش تولید این نوع از لوله ها به صورت نورد است. روش تولید آن بدین صورت است که از میلگردها با متریال های مختلف که برای مصارف ساختمانی از آلیاژ A106 استفاده می گردد.

میلگردها را به اندازه های مختلفی برای سایزهای گوناگون برش می‌دهند. سپس میلگرد ها را تحت حرارات نسبتا شدیدی حدود 950 درجه سانتی گراد قرار می‌دهند و سپس درون دستگاه حدیده قرار گرفته و تحت فشار بالا قرارداده و نورد می‌گردد.

سپس لوله هایی که نورد شده به روش سرد یا گرم در دستگاه دیگر کشش می‌دهند و به اندازه های مختلف که معمولا 6 الی 12 متری برش می دهند، آن را آنیل کرده (آنیل = ساختار مولکولی یکنواخت شده) و برای تست های مختلف مثل تست هیدرواستاتیک و… قرار می‌؛ چنانچه لوله های مانیسمان هیچ گونه ایرادی نداشه باشند و همه تست ها مورد تایید بود مورد مصرف اتصالات گازی مانیسمان یا اتصالات بدون درز قرار می گیرد.

اتصالات جوشی مانیسمان اغلب برای پروژه هایی که فشار سیالات در لوله و اتصالات بیشتر است کاربرد دارد. هرچه ضخامت لوله های مانیسمان بیشتر باشد یعنی فشار بیشتری را تحمل میکند.

اتصالات جوشی فشار قوی یا همان اتصالات مانیسمان با استفاده از تکنولوژی و اعمال فشار و گرمای زیاد مستقیما به شکل های زانویی، تبدیل، سه راهی و… در رده های 20، 40 و 80 تولید می شوند.

قیمت اتصالات گازی

قیمت اتصالات جوشی بنا بر قیمت فولاد و دلار تعیین می گردد. بنابراین برای آگاهی قیمت اتصالات گازی تولیدی کارخانه نیکا صنعت می توانید با دفتر فروش نیکا صنعت از طریق تلفن تماس بگیرید یا به صفحه لیست قیمت اتصالات گاز نیکا صنعت مراجعه نمایید.

اتصالات گازی نیکا صنعت

اتصالات گازی نیکا صنعت یکی از با کیفیت ترین و با سابقه ترین تولید کنندگان می باشد. گروه تولیدی نیکا صنعت دارای نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران است. تولید اتصالات فولادی جوشی نیکا صنعت توسط دقیق ترین دستگاه ها و خبره ترین مهندسان کنترل کیفیت مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.